Na co zwrócić uwagę przy wyborze bieżni elektrycznej do domu?

Decyzja o zakupie bieżni do domu, powinna być przemyślana i przeanalizowana z wielu stron. Kupując sprzęt, chcemy aby służył nam na lata i spełniał w jak największym stopniu nasze wymagania. Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru bieżni do domu:

1. Po co mi bieżnia?

Warto zastanowić się do jakich celów potrzebuję bieżni. Czy jest to rehabilitacja, spacerowanie, jogging, bieganie rekreacyjne czy może wyczynowe, z biciem rekordów.

W dwóch pierwszych przypadkach, nie jest potrzebna duża, zaawansowana bieżnia z serią programów treningowych, które w rzeczywistości mogą nigdy nie zostać wykorzystane. Wystarczy mały, składany model. Może być to egzemplarz mechaniczny (starowany siłą mięśni), oraz elektryczny (sterowany za pomocą silnika z poziomu panelu użytkownika na wyświetlaczu). Bieżnie te zazwyczaj nie zajmują wiele miejsca, są ciche, intuicyjne, z niewielką ilością programów i dodatków.

Jeśli bieżnia wykorzystywana będzie do regularnych treningów biegowych w różnym stopniu zaawansowania, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie model elektroniczny. Jeżeli treningi są lekkie, dla utrzymania kondycji, wystarczy mniej postawny model bieżni z nieco krótszym pasem biegowym. Dla wyczynowych biegów przeprowadzanych bardzo często lepiej zainwestować w duży model bieżni elektronicznej. Posiada on większą powierzchnię biegową, jest bardziej wytrzymały mechanicznie, oraz lepiej chroni stawy.

Bieżnie mechaniczne posiadają różne programy treningowe, które zwiększają efektywność ćwiczeń, jednocześnie je urozmaicając oraz możliwość spersonalizowania treningów pod swój wzrost/wagę/cel treningowy.

2. Jakie parametry wybrać?

Jeżeli wiemy już do jakich celów będzie nam potrzebna bieżnia, czas na odpowiedni dobór parametrów. Etap ten jest bardzo ważny, gdyż dobry dobór parametrów zwiększa żywotność bieżni oraz polepsza jakość treningu, bez przepłacania za zaawansowane modele.

-pas biegowy(inaczej powierzchnia biegowa): jego długość zależy od tego jaką funkcję będzie pełnić bieżnia oraz jak wzrost ma jej użytkownik. Im wolniej będziemy się poruszać na bieżni, tym krótszy pas biegowy nam wystarczy. Dla rehabilitacji/spacerów wystarczy pas do 120 cm. Nieco większe pasy stosowane są do joggingów i truchtów. Powyżej 140 cm zaczynają się pasy do biegania. Dlaczego tak to wygląda? Im szybciej się poruszamy, tym większe stawiamy kroki. Do tego im wyżsi jesteśmy, tym mamy dłuższe nogi i większy zasięg kroku. Kiedy źle dobierzemy bieżnię i jej powierzchnia biegowa jest zbyt mała, możemy nabawić się kontuzji oraz usterek bieżni przez źle rozłożony nacisk.

-nachylenie: Biegając w terenie, nie biegamy cały czas po płaskim. Zmieniając nachylenie, aktywujemy inne mięśnie do pracy. Większość bieżni (mechanicznych i elektrycznych) posiada zmianę kąta nachylenia pasa. W elektrycznych egzemplarzach regulowanie możliwe jest jednym przyciskiem. W mechanicznych zazwyczaj robione jest to manualnie.

-parametry silnika: moc silnika jest sprawą kluczową. Im większa moc, tym bardziej wytrzymała bieżnia z większą maksymalną prędkością. Bieżnie z silnikiem o mocy do 2KM nadają się głównie do rehabilitacji, spacerów i joggingu. Powyżej 2KM można myśleć o bieganiu.

-obciążenie: po zdefiniowaniu wcześniejszych parametrów, liczba bieżni, które mogą nas zainteresować nieco się zawęziła. Z tych, które spełniają nasze oczekiwania, trzeba wybrać taką, której maksymalne obciążenie jest większe od naszej wagi. Na dłuższą metę, urządzenie, którego maksymalne obciążenie jest mniejsze od wagi użytkownika ma skróconą żywotność. Silnik zacznie się szybciej psuć, a pas przecierać.

-amortyzacja: no pozór błaha rzecz, jednak dzięki amortyzacji nasze stawy chronione są przed urazami. Amortyzatorami w bieżni są elastomery. Kawałki gumy umieszczone między pasem biegowym a ramą bieżni.

3. Dodatkowe pomocne funkcje

Dodatkowe funkcje bieżni nie są rzeczą najważniejszą, ale warto, aby zakupiona bieżnia ułatwiała przeprowadzenie treningu.

-Pomóc mogą w tym funkcje komputera. O wiele przyjemniej się ćwiczy, kiedy na ekranie widzimy swój aktualny puls, dystans jaki zrobiliśmy, czy liczbę kalorii jaką udało się spalić.

-Przy intensywnych treningach, dużym plusem jest opaska mierząca plus, która jest zintegrowana z bieżnią. Wykonuje ona dużo dokładniejszy pomiar, niż czujniki umieszczone w poręczy, do tego jest wygodniejsza i nie ogranicza swobody ruchów.

-Warto zapoznać się też z programami treningowymi jakie oferuje bieżnia. Wystarczy włączyć wybrany program i cieszyć się treningiem, bez potrzeby późniejszego zmieniania prędkości czy nachylenia. Dodatkowo takie programy pozwalają na szybsze osiągnięcie zamierzonych efektów. Doskonałą opcją dla bieżni, z których korzysta więcej osób, są programy użytkownika. Komputer zapamiętuje wprowadzone do systemu dane osoby ćwiczącej, dzięki czemu łatwiej do nich później powrócić i kontynuować trening. Bardzo przydatnym programem, szczególnie dla osób cierpiących na choroby serca, jest HRC. Program automatycznie dostosowuje tempo treningu do pulsu użytkownika, zwalniając wtedy, kiedy pomiar pulsu wykazuje wysoką wartość.

-Kolejną funkcją przydatną szczególnie dla osób posiadających bieżnię w małych pomieszczeniach, jest funkcja składania. Pozwala to zaoszczędzić do 85% miejsca. Po zakończonym treningu, wystarczy podnieść pas do góry i po ustawieniu go w pozycji prawie pionowej zostanie on tak zablokowany. Kiedy znów chcemy użyć bieżni, wystarczy zwolnić blokadę i czekać aż pas opadnie do pozycji poziomej, umożliwiającej wykonywanie treningu.

-Dla osób intensywnie ćwiczących, zbawienną funkcją będzie nawiew. Funkcja dostępna w niektórych bieżniach elektrycznych może okazać się zbawienna w gorące dni.

-Możliwość podłączenia telefonu/MP3. Wiele osób lubi biegać do dźwięków swojej ulubionej muzyki. W niektórych modelach bieżni elektrycznych istnieje możliwość podłączenia odtwarzacza do komputera i cieszenia się muzyką wydobywającą się z głośników bieżni w trakcie treningu.

-Miejsce na bidon. Przydaje się praktycznie zawsze i każdemu. Nawadnianie organizmu przed i w trakcie treningu jest bardzo ważne, dlatego łatwiej jest mieć przy sobie bidon/butelkę z wodą, niż za każdym razem przerywać trening w celu uzupełnienia płynów.